شما اينجا هستيد: Home » دانستنی ها درباره قناری » چگونگی خلق قناری نژاد لارگوت Spanish llarguet :

چگونگی خلق قناری نژاد لارگوت Spanish llarguet :

چگونگی خلق قناری نژاد لارگوت Spanish llarguet :

چگونگی خلق قناری نژاد لارگوت اسپانیایی  Spanish llarguet :

بدرستی مشخص نیست که تاریخ بوجود آمدن نژاد « لاگورت» کی میباشد اگر چه طبق شواهد چنین بنظر میرسد که این نوع به بین سالهای 40-50 قرن گذشته و استان کامیلتون باز می گردد که یکی از مناطق اصلی پرورش نژاد قناری در اسپانیا بوده و از پرو پا قرص ترین طرفداران جوجه کشی و پروار بندی قناری برخوردار است.

از اطلاعات بدست آمده چنین بر می آید که تشخیص و تعیین اولیه خصوصا در زمینه رنگبندی نژادی توسط جان باتیستا و به همراهی برخی از دوستانش در شهر بوریا(یکی از شهرستانهای استان کامیلتون اسپانیا) صورت گرفته که این دسته بندی و انگیزه اصلی آن بیشتر مرهون محبوبیت این نژاد در بین طرفداران قناری در آن منطقه بوده است.

از این تاریخ به بعد این گونه بیشتر با نام «بایوس» که البته اشاره ای به بالهای زینتی و وضعیت فیزیکی این نوع قناری است که همانند شکل پر و بال شاهین است شناخته می شده و تا به امروز نسبت به جوجه کشی آن با همین عنوان ادامه داده اند.ولی باید متذکر شد که آنها را با نام «کامالوت» نیز که به معنای «بلند پاها» میباشد هم میشناسند که درگویش محلی اسپانیایی به آنها «زانکودوس» می گویند.

در واقع برای مدت زمانی طولانی کامالوتها از طبقه بندی خاص و کلا سربندی استاندارد و معینی برخوردار نبوده اند اما بعدها این روند تغییر پیدا کرد.چرا که عرضه این گونه بواسطه پاهای نسبتا بلند فیزیک بندی مناسب و کشیده به منظور رفع نیاز روز افزون و در خواست بسیار بالا از اقبال خوبی برخوردار شد.

این موضوع به حدی در بازار نمود پیدا کرد که اکثر پرورش دهنده گان با توجه به تقاضای بازار و همچنین خصوصیات ذاتی گونه جدید مخصوصا طیف وسیع رنگبندی در این گونه نسبت به سرمایه گذاری برای کپی برداری و جوجه کشی اقدام نمودند.

شهرت کامالوتها از دیوارهای کامیلتون هم گذشت بطوریکه حتی پرورش دهنده گان استان سویل را نیز تحت تاثیر قرار داد.زیرا جوجه کشان سویلی که بیشتر مشغول جوجه کشی از نژادی بعنوان «ظریف سویل» یا «فنوس سویلیانوس» بودند.حال میتوانستند نژادی با ویژگی های بدنی کشیده تر و پاهای بلندتر داشته باشند.

یک روز من از برادران (بلور) دعوت کردم تا به محل جوجه کشی و پرواز بندی فدریکومورنو بیایند که دارای بیش از 200 جفت قناری منحصر به فرد بود که البته برخی از این جفت ها از جزایر قناری آورده شده بودند که ابدا شناخته نشده بودند و دارای بدنی بسیار کشیده بودند که به آنها این امکان را می داد تا هر چه بیشتر شبیه کامالوتها به نظر برسند.

با توجه به تمام نکاتی که باید در کار تولید و تکثیر نژاد جدید به هنگام پرواربندی مد نظر باشد من لوئیس و فرناندو بلور تصمیم گرفتیم که کار ایجاد نسل جدید بیشتر با نگاهی منطبق بر خصوصیات نژاد «مونا» و «کاردنالیتو» ونزوئلایی صورت پذیرد که هم گونه جدید از استقبال گرم بازار برخوردار باشد و هم در عین حال با قدی کشیده از پرهای کوتاه تری هم سود ببرد.

فواران جوجه جدید از کامالوت در رنگ های زرد قرمز سفید گرفته شد و همچنین طیف وسیعی از نژاد ها با رنگ های متفاوت و بالهای کوتاهتر ایجاد نشد.اما در نهایت گونه ای بدست آمد که جدای از خصوصیات قبلی از جثه ای قوی کشیده و نیرومند نیز برخوردار بود و توانست تا فروش این نژاد را افزایش داده و بواسطه آن بازارهای کوچک و بزرگ شهری و روستایی از رونق چشم گیری برخوردار شوند.

البته این موفقیت تنها بعلت خصوصیات بالا نبود زیرا نژاد جدید نه تنها از استیل بدنی خوبی برخوردار بود بلکه دارای آوازی بسیار زیبا و حالت بدنی بینا بینی زنانه مردانه (نر و ماده)و در نهایت دارای کیفیت بالای جوجه کشی و راندمان عالی در پرواربندی بود که خصوصا مورد اخیر انگیزه بسیار خوبی برای شاغلین در امر جوجه کشی بود.

متاسفانه علیرغم این همه از زمانیکه گروهی سعی کردند تا ویژگی های جدیدی به این گونه اضافه کنند متاسفانه از اسقبال عمومی کاسته شده و در سالهای اخیر با کمبود نژاد کامالوت مواجه بوده ایم  و بیشتر بازار داخلی اسپانیا به سوی نژاد های وارداتی کشیده شده است.کم کم عدم کشش مناسب در بازار برای این نژاد علیرغم خصوصیات ویژه اش (بدن و پاهای کشیده آواز زیباو…)باعث شد که فکر پرورش آن از ذهنم خارج شود  و من بیشتر وقتم را صرف رفع بیماریها و مشکلات ژنتیکی این گونه نمایم که البته قسمت های زیادی از موفقیت امروز را مدیون همین کار خطیر هستم.

با وجود موقعیتی که در بازار حاکم بود من و برادران بلور هر یکشنبه در محلی به نام «بردوندو پلازا» که میدان اصلی شهر والنسیا بود جمع میشدیم .این محل یکی از اصلی ترین بازارهای شناخته شده است که اکثر پرورش دهنده گان قناری در آنجا به عرضه پرنده گان خود اقدام می کنند.این گردهمایی باعث شد تا بهترین های فن مثل برادران بلور آقای فیدل پسران لوس آلکوراراس دور هم جمع شوند که این به معنای بهترین های استان بوریانا بود.

هر هفته صدها نمونه قناری از فروشندگان خرده پا که به بازار میامدند تهیه می شد.ام یکروز برادران بلور توانستند 2 قطعه از نمونه هایی که بسیار نزدیک به کامالوت بودند را خریداری کنند.بتدریج نمونه هایی که دارای بیشترین وجه تشابه با نمونه اصلی را داشتند جمع شد و ما یک امید و آرزوی قوی مجددا نسبت به تولید و بازپروری نژاد اقدام کردیم.

کار سختی زیاد و صبر فراوانی را طلب میکرد اما پس از چندی تلاش نهایتا موفق به بازیافت نژادی با پرهای زیبا و بالهای کوتاه با دمی با طول مناسب و مطلوب پاهای بسیار بلند و بسیاری دیگر از ویژگی های منحصر به فرد شدیم.

البته باید توجه داشت که سیستم بازپروری اینبار اجبارا بر اساس نمونه های موجود انتخابی از بازار و انطباق هر چه بیشتر با ویژگی های نمونه اصلی صورت گرفت که البته دستیابی درباره این نژاد که حاصل بازپروری است طبعا یک نوع جهش و دگرگونی نژادی همانند آنچه در قرن پیش اتفاق افتاده بود به حساب نمی آید ولی میتوان از آن بعنوان یکپارچه سازی خصوصیات ژنتیکی عامه پسند با ویژگی های منتخب و خاص نام برد.

 خوشبختانه نمایش و عرضه محصول این بازپروری باعث همان رضایت و اقبال در حیطه استانی و حداقل در استان والنسیا شده است به همین سبب کمیسیون فنی و کالج ملی ارزیابی نژادی این نوع نژاد را تحت عنوان «لارگوایلو» به ثبت رسانده است.

این نژاد در مسابقات رسمی «اورنیتولوجی کس» در سالهای 94و95و96 میلادی به ترتیب بعنوان نژاد لارگوایلو و لارگوت اسپانیایی شناخته شد.

از آنجا که این نژاد به عنوان یک نژاد رسمی در کشور شناخته شد بر آن شدیم تا آن را در سطح بین المللی نیز عرضه کنیم که البته در مسابقات جهانی سالهای 2001 تا 2003 در پرتقال.بلژیک و فرانسه بطور کامل مورد تایید قرار گرفت.

*بنابراین بدین ترتیب لارگوت بر اساس قوانین COM بعنوان نژاد جدید لارگوت اسپانیایی شناخته شده است.  

استاندارد سال 2007 لاگورت اسپانیایی

 Spanish Llarguet Canary

طبقه بندی       امتیازی

امتیاز               20

1- استیل یا وضعیت

 

امتیاز               20

2- بدن

امتیاز               15

3- بال و دم

امتیاز               15

4- سایز

امتیاز               10

5- سر و گردن

امتیاز               10

6- پر و بال

امتیاز               5

7- پاها

امتیاز               5

8- شرایط عمومی و کلی

امتیازمجموع     100

 

 

حداقل 17 سانتیمترطول پرنده

نژاد معیوب

       نژاد استاندارد

 

فیگور،زاویه تنه 60 درجه

1- وضعیت

کمی بلندوگرد شده،عریض،شکم برجسته

تنه بلند و سر استوانه ای و دوکی شکل

 

2- بدن

پهن و غوز دارد ،برجسته

سینه صاف و بدون غوز و برجستگی

پهن و غوز دارد و برجسته

دم صاف ،کشیده وبدون غوز یا برجستگی

کمی باز،جدا از بدن،حجم کم پرها

در انتها باریک و نوک تیز،نازک و بدن هیچگونه غوزتی،بلند و کاملا چسبیده بدن

3- بال و دم

کوتاه تر از 17 سانتیمتر

حداقل 17 سانتیمتر

4- سایز

بزرگ،بدون خط زیر چشم،کله نه خیلی گرد،گردن پهن و بدون مشخصه جداسازی سر و تنه ،بی نهایت کوتاه

کوچک،جمجمه کله قندی،کاملا صاف و بدون گردن جدا کننده سر از تنه و باریک

5- سر و گردن

پرهای تابیده ،بلند،بالهای غیر مستقیم و کمی باز و نه کاملا چسبیده به بدن و بدون خط مشخص کننده از بدن

کوتاه،نرم و فشرده،بالهای مستقیم وچسبیده به بدن

6- پر و بال

کوتاه ،تابیده،رانهای نه کاملا مشخص از تنه

بلند،صاف،با رانهای کاملا مشخص از تنه

7- پاها

نقص سلامت ظاهری،لک دار،نا مانوس با قفس

ظاهری کاملا سالم و سر حال،تمیز و بدون لکه،اهلی و آشنا با قفس

8- شرایط عمومی

 

رنگبندی : کلیه رنگها در این نژاد مجاز میباشد حتی اگر دارای اختلالی از رنگ با زمینه قرمز باشند.کشور مبدا تولید نژاد اسپانیا بوده و در سال 2003 در مسابقات سری 21 «سیلگو» که مسابقات انتخابی نژاد است در ناحیه لوانته شرکت کرده و از بین قناریهای بومی و قناری های از جزایر قناری انتخاب شده است.

 

قفس نگهداری: ترجیحا از نوع تونلی باشد با یک میله وسط چوبی جهت نشستن پرنده،با قطر 12 میل،یکی بالا و یکی پایین .

اختلاط نژادی: اکیدا توصیه می گردد که اگر به دنبال تولید نژاد و گونه جدید با تنه و پاهای بلند تر از این هستید هرگز از پایه نژادی (nevada) و یا (seuintenso) استفاده نکنید که باعث بروز مشکلاتی نظیر پرهای بد شکل

و کوتاهی پاها خواهد شد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Scroll to top