شما اينجا هستيد: Home » بیماریها و درمان » اهمیت ویتامین A و کمبود آن در رژیم غذایی پرندگان خانگی :

اهمیت ویتامین A و کمبود آن در رژیم غذایی پرندگان خانگی :

اهمیت ویتامین A و کمبود آن در رژیم غذایی پرندگان خانگی :

اهمیت ویتامین A و کمبود آن در رژیم غذایی پرندگان خانگی

 

نقش ها و کمبود

ویتامین A، در سلامت ماندن پوشش دستگاه های تنفسی، ادراری-تناسلی و گوارشی، نقش مهمی را ایفا می کند. متاسفانه، رژیم های غذایی ای که کاملا از دانه ها تشکیل شده است، از نظر ویتامین آ، فقیر هستند و کمبود ویتامین A، با ضعف در عملکرد دستگاه ایمنی و همچنین با تخریب پوشش دستگاه تنفس، ادراری و گوارش مرتبط است و این مسئله، به باکتری ها و سایر اجرام بیماری زا اجازه می دهد تا به بدن وارد شوند و عفونت هایی نظیر سینوزیت را ایجاد نمایند.

 

پیشگیری و بهبود اوضاع

متاسفانه، کمبود ویتامین A، یکی از رایج ترین کمبود ها در پرندگان خانگی است. پرندگانی که فقط از تخمه آفتابگردان، بادام زمینی و سایر مغز ها و دانه ها به عنوان غذای اصلی و روزانه ی خود تغذیه می کنند، بیشتر دچار کمبود این ویتامین می شوند. بنابراین، باید حتما به طور “روزانه” حداقل یکی از منابع غنی از ویتامین A را به پرنده ی خود بدهید. یادتان باشد که پرندگان قادرند رنگ، بافت و طعم ها را تشخیص بدهند؛ پس تغییر در شکل و نحوه ارائه ی غذا، می تواند در پذیرفته شدن یا نشدن غذای جدید، توسط پرنده، نقش زیادی داشته باشد. حتی ممکن است یک ترس ذاتی نسبت به پذیرفتن غذای جدید وجود داشته باشد و این مسئله در پرندگان مسن تر، بارز تر است؛ این ترس، در حیات وحش، یک مکانیسم محافظ در برابر مسموم شدن است. بنابراین، پیش از تغییر روش، غذاهای جدید را به دفعات و با همان شیوه و وضعیت سابق ارائه کنید. یکی از روش های جایگزین، آویزان کردن سبزی یا تکه ای از میوه ی جدید در داخل قفس است. روش های جایگزین دیگر نیز شامل این موارد است: پوست کندن میوه ها، دادن هر دو شکل پخته و نپخته (در مورد حبوبات یعنی لوبیا ها و عدس و …، باید حتما پخته یا خیسانده باشند.)، رنده کردن یا ریز کردن یا استفاده از تکه های درشت (سایز های مختلف)، قرار دادن چند نوع غذا به شکل مخلوط در یک ظرف، پنهان کردن در اسباب بازی های مورد علاقه ی پرنده و سایر راه ها.

در مورد بسیاری از پرندگان، اگر هر روز یک غذای جدید مشخص را برای آن ها قرار بدهید، بیشتر از 2 هفته طول می کشد تا پرنده تازه شروع به وارسی آن و یا بازی کردن با آن کرده و سپس سعی کند آن را واقعا بخورد؛ این بدان معناست که برای معرفی یک غذا یا میوه و سبزی و جوانه ی جدید به پرنده، باید کاملا صبور باشید؛ اما در عوض، طول عمر پرنده ی شما بیشتر خواهد شد و کمتر دچار بیماری می گردد.

,نان های سبوس دار, عوارض کمبود آهن, رژیم های غذایی,تغذیه سالم زندگی سالم

بعضی از منابع ویتامین A

کاروتنوئید های غذایی در سبزیجات دارای برگ های تیره یافت می شوند و سبزیجات زرد و نارنجی نیز به عنوان منبعی از پیش سازهای ویتامین آ، شناخته می شوند.

-بروکلی

-هویج*

-برگ چغندر و خود آن

-کاسنی

-برگ قاصدک

-برگ خردل

-جعفری

-لوبیا های پخته شده یا خیس خورده (لوبیا و عدس و حبوبات خام به پرنده ندهید. حبوبات خام سمی هستند.)

-فلفل های مختلف از جمله فلفل دلمه ای های رنگی

-کدو تنبل

-اسفناج

-سیب زمینی شیرین*

-برگ شلغم

-شاهی آبی

-میوه هایی نظیر زردآلو، طالبی، پاپایا، انبه

*منابع مهمتر تامین کننده ی ویتامین A

توجه! فراموش نکنید که هسته ی برخی میوه ها از جمله هسته ی سیب و زردآلو، حاوی سیانور است و به دلیل سمی بودن، هیچگاه هسته ی میوه را در اختیار پرنده ی خود قرار ندهید و حتما آن ها را خارج کنید.

نکته ی بسیار مهم: بعضی از اقلامی که در بالا نام برده شد، به ویژه سبزیجات دارای برگ های تیره، از جمله جعفری و اسفناج، علاوه بر ویتامین آ، حاوی میزان آهن بالایی نیز هستند و در نتیجه برای پرندگانی که بیماری ذخیره آهن حساس باشند، گزینه های خوبی نیستند؛ مینا و توکان از جمله پرندگانی هستند که باید میزان آهن غذای آن ها بسیار کم باشد و به بیماری ذخیره آهن حساس هستند و نباید از منابع غذایی و سبزیجاتی که آهن آنها بالاست استفاده نمایند. ویتامین C نیز جذب آهن را بالا می برد و به همین خاطر، مینا و سایر پرندگان حساس به آهن، نباید از سبزیجات و میوه های ترش و حاوی ویتامین سی نظیر مرکبات و توت فرنگی و زرشک و آلبالو و … استفاده کنند. حتی مصرف بیش از حد خود ویتامین آ نیز، در این پرندگان، می تواند به ذخیره ی آهن دامن بزند و سلامت آن ها را به خطر اندازد پس باید مصرف غذاها و مکمل ها در این پرندگان، به دقت و با ظرافت صورت گیرد.

ریفرنس ها:

Annapurna VV, Deosthale YG, Bamji MS. Spirulina as a source of vitamin A.PlantFoods Hum Nutr41(2): 125-34, 1991.

National Institute of Health Office of Dietary Supplements. Dietary Supplement FactSheet: Vitamin A and carotenoids.

http://dietary-supplements.info.nih.gov/factsheets/vitamina.asp. Accessed Dec 10, 2007.
منابع:

http://www.lafebervet.com/wp-content/uploads/2014/02/Vit_A.pdf

http://www.lafebervet.com/wp-content/uploads/2014/02/Vit_A_Nemetz.pdf

http://www.merckmanuals.com/vet/exotic_and_laboratory_animals/pet_birds/nutritional_diseases_of_pet_birds.html

گردآوری، ترجمه و نوشته: مجید ابن النصیر، دانشجوی دکترای عمومی دامپزشکی، دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران.

 

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Scroll to top