شما اينجا هستيد: Home » تغذیه قناری » کلزا (Brassica napus) :

کلزا (Brassica napus) :

کلزا (Brassica napus) :

کلزا (Brassica napus) گیاهی با مصارف خوراکی است که در شرایط مساعد دمایی و رطوبتی و مناطق معتدله رشد می کند و دارای طیف نسبتاً وسیعی از سازگاری اقلیمی است.

کلزا یکی از با کیفیت ترین دانه های روغنی به شمار می رود.

روغن کلزا به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول و همچنین درصد بسیار پایین اسید اروسیک، از کیفیت تغذیه ای بالایی برخوردار است و بین ارقام و در شرایط مختلف، تنوع زیادی در ترکیب اسیدهای چرب آن مشاهده می شود.

دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین و ۱۲ تا ۲۰ درصد پوست می باشد.

محل رویش این گیاه در ابتدا در کرانهٔ شرقی دریای مدیترانه بوده است، گر چه استفاده از آن، سابقه ای بسیار طولانی داشته و برای سده های پی در پی کشت می شود.

بر اساس شواهد موجود، این گیاه و روغن آن، در ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد در هند مورد استفاده قرار می گرفته و از قرن چهاردهم میلادی در اروپای میانه، و از قرن هفدهم میلادی، در مقیاس‌های بزرگ در اروپا کشت می شود.

کلزا نیز مانند سایر گیاهان دیگر مورد حمله و خسارت آفات و بیماری های مختلف قرار می گیرد که شدت و ضعف آن ها در مناطق گوناگون متفاوت است.

کارشناس زراعت اداره کل جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری، به کشاورزان توصیه کرد: برای حفظ و افزایش کیفیت و حاصلخیزی خاک و کنترل علف های هرز، در تناوب با کشت غلات بویژه گندم و جو، نسبت به کشت گیاه راست ریشه کلزا که ریشه آن تا عمق یک متری خاک نفوذ می کند، اقدام کنند.

دانه روغنی کلزا

 

28 Brassica napus L.jpg

 

colza01

 دانه روغنی منداب از گونه Brassica و از تیره چلیپاییان می باشد و در زبان انگلیسی این گیاه را با نام عمومی Rapeseed و در زبان فرانسه به نام کلزا (Colza) می شناسد. دانه روغنی مذکور در ایران از قرن ها پیش شناخته شده بود و بیشتر مصارف سوختی( روغن چراغ) و دارویی داشت. این گیاه در تمامی نقاط سردسیر محصول می دهد. امروزه این محصول به صورت تجارتی در کانادا، اروپا، روسیه، چین، ژاپن، هندوستان، امریکای جنوبی، استرالیا کشت می شود. این محصول را می توان در بسیاری از ارتفاعات بلند مناطق گرمسیری کشت کرد.

colza02

colza03

 

برخی ویژگی های دانه کلزا

مقدار-حداکثر ویژگی
5% رطوبت
1/5% اسیدهای چرب آزاد
40% روغن
22% پروتئین
2% اجسام خارجی
کلزا (Brassica napus)
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: کلم‌سانان
تیره: شب‌بویان
سرده: کلم‌ها
گونه: B. napus
نام علمی
Brassica napus

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Scroll to top