شما اينجا هستيد: Home » تغذیه قناری » مختصری درمورد ویتامین ها :

مختصری درمورد ویتامین ها :

مختصری درمورد ویتامین ها :

ويتامين ها چه هستند؟

 

ويتامين ها تركيبات طبيعي موجود در بيشتر غذاها مي باشند. آنها در مقادير كم براي تمامي فعاليت هاي بدن مانند رشد، بازسازي بافت ها و حفظ سلامت ضروري هستند.

 

كلمه ويتامين از كجا آمده است؟

 

يك دانشمند لهستاني به نام كازمير فانك (1967-1884) بعد از كشف اينكه عناصر خاصي در غذا براي حفظ سلامت مهم هستند، اصطلاح “ويتامين” را براي آنها به كار برد . ريشه ويتامين از كلمه لاتين Vita (حيات) و اصطلاح بيوشيميايي Amine (حاوي نيتروژن) گرفته شده است. اگر چه مي دانيم كه تمام ويتامين ها حاوي نيتروژن نيستند.

 

چرا ويتامين ها مهم هستند؟

 

بدن ما هر روزه در طي فرآيندهاي بيوشيميايي ضروري براي بدن از ويتامين ها استفاده مي كنند. مصرف ويتامين ها به مقدار توصيه شده به آزاد شدن انرژي از غذاي روزانه، رشد، التيام و ترميم و بازسازي بدن كمك مي كند.

 

كمبود مزمن ويتامين ها به سلامتي لطمه مي زند و باعث ضعف و فراهم شدن زمينه ابتلا به بيماري و نهايتا مرگ مي شود.

 

چند ويتامين وجود دارد؟

 

تا كنون 13 ويتامين تشخيص داده شده است :

A , C , D, E , K

و 8 نوع ويتامين گروه B كه عبارتند از:

B1 (

تيامين) ، B2 (ريبوفلاوين) ، B5 (اسيد پانتوتنيك) ، B6 (پيروكسيدين) ، B12 (سيانوكوبالامين) ، B3 (نياسين) ، اسيد فوليك (فولات) و تيامين ( H )

 

تفاوت ويتامين هاي محلول در آب و محلول در چربي چيست؟

 

ويتامين ها به دو گروه تقسيم مي شوند: ويتامين هاي محلول در آب و محلول در چربي.

 

ويتامين هاي محلول در آب ( C و B كمپلكس ) در آب حل مي شوند و بافت هاي بدن به راحتي آنها را جذب و آزاد مي كنند. آز آنجايي كه بدن ويتامين هاي محلول در آب را نمي تواند ذخيره كند مصرف روزانه آنها الزامي است. ويتامين B12 از اين قاعده مستثني است و در صورت مصرف مكفي كبد براي چندين ماه ذخيره نگه مي دارد.

 

ويتامين هاي محلول در چربي ( A, D, E و K ) در چربي بدن و مواد غذايي مصرفي حل مي شوند. آنها همراه با چربي موجود در غذايي كه مي خوريم با هم جذب بدن مي شوند. مازاد ويتامين هاي محلول در چربي ممكن است در كبد و چربي هاي بدن ذخيره شوند. يك وعده غذايي يا دارويي مي تواند مصرف چندين هفته اين ويتامين ها را تامين كند.
منظور از ويتامين B كمپلكس چيست؟

 

اين عنوان شامل گروه 8 تايي ويتامينB است يعني :

B1

تيامين ، B2 ريبوفلاوين ،B5 اسيد پانتوتنيك ، B6 پيروكسيدين، B12سيانوكوبالامين ، B3 نياسين ، اسيد فوليك B9 و تيامين H )

 

دانشمندان دريافته اند كه هر يك از ويتامين هاي B خاصيت منحصر به فرد خود را دارند.

 

بتا كاروتن چيست؟

 

اين ماده متعلق به خانواده تركيباتي به نام كاروتنوييد (شبه كاروتن) هستند و رنگ زرد و نارنجي ميوه ها و سبزيجات نيز ناشي از وجود همين ماده است. بتاكاروتن در سبزيجات برگ دار سبز تيره نيز يافت مي شود. چون اين ويتامين در بدن مي تواند به ويتامين A (رتينول) تبديل شود از آن گاهي به عنوان پرو ويتامين A” نيز ياد مي شود. از بتاكاروتن به عنوان منبع ويتامين A در مولتي ويتامين ها استفاده مي شود چون بر خلاف ويتامين A بتاكاروتن مسموميت زا نيست.

 

در حال حاضر تحقيقات در جريان است كه مشغول بررسي اثرات غير ويتاميني بتاكاروتن بر روي سرطان و يا ساير بيماري هاي مزمن مي باشند.

 

چرا بتاكاروتن به عنوان فرم بي خطر ويتامين A در نظر گرفته مي شود؟

 

چون بدن فقط آن مقداري از آن را كه لازم دارد را به ويتامين A تبديل مي كند. مصرف بيش از اندازه بتاكاروتن باعث زرد-نارنجي شدن رنگ پوست مي شود ( هيپركاروتنوز ) كه البته خطرناك نيست و فقط با كاهش مصرف يا قطع بتاكاروتن از بين مي رود.

 

آيا ويتامين ها مي توانند در بدن ما ساخته شوند؟

 

ويتامين K به مقدار لازم از طريق باكتري بي آزار microflora ، كه در روده بزرگسالان زيست مي كند، ساخته مي شود. در نوزادان تازه متولد شده كه اين باكتري وجود ندارد نياز به مصرف ويتامين K وجود دارد.

 

ويتامين D و نياسين نيز در بدن ما ساخته مي شوند ولي هيچ كدام به ميزان مورد نياز براي حفظ سلامت بدن نمي باشند.

 

به همين دليل بايد از طريق غذا يا مكمل ها تامين شوند.

 

آيا ويتامين ها به ما نيرو و انرژي مي دهند؟

 

ويتامين ها به تبديل غذا به انرژي كمك مي كنند كه بدن به اين انرژي براي گرم ماندن ، فعاليت و حفظ سلامت نياز دارد. با اين وجود افرادي كه تغذيه مناسب دارند نمي توانند تواناييهاي جسماني خود را با خوردن ويتامين افزايش دهند.

 

افرادي كه رژيم غذايي نامتعادل دارند دچار خستگي مي شوند و در چنين مواردي خوردن ويتامين مكمل مي تواند به بازيافت انرژي از دست رفته كمك كند.

 

آيا ويتامين ها چاق كننده هستند؟

 

ويتامين ها هيچ ارزش كالري زايي ندارند و منبع انرژي محسوب نمي شوند. با اين وجود ويتامين ها به بدن شما كمك مي كنند تا انرژي موجود در غذا را آزاد و مصرف كند. البته بعضي از قرص هاي ويتامين ممكن است روكش قندي داشته باشند كه حاوي يكي دو كالري است.

 

چرا غالبا در لوازم آرايش ويتامين يافت مي شود؟

 

 

ويتامين هاي A و E و پانتنول براي سلامت پوست مهم هستند. 

 

ويتامين A باعث احياي سلول هاي پوستي مي شود.

 

ويتامين E به حفاظت پوست در مقابل اثرات منفي اشعه ماوراي بنفش كمك مي كند، قرمزي ناشي از در معرض آن قرار گرفتن را كم مي كند، و رطوبت پوست را حفظ مي كند.

 

پانتنول كه يكي از مشتقات اسيد پانتوتنيك است از خشك شدن پوست جلوگيري مي كند. التهاب را فرو مي نشاند و به ضخامت و درخشندگي مو مي افزايد.

 

ويتامين ها نمي توانند با ساير تركيبات غذايي ، مثلا مواد معدني يا شبه ويتامين ها، جايگزين شوند

 

آيا ويتامين P يك ويتامين واقعي است؟

 

ويتامين P يك شبه ويتامين است. تاكنون بيش از 3000 شبه ويتامين در گياهان شناخته شده است. بعضي از آنها كه بيشتر در ميوه و سبزيجات يافت مي شوند هسپريدين و نارينگن هستند. تحقيقات نشان داده است كه بعضي از شبه ويتامين ها به تقويت مويرگ ها كمك مي كنند.

 

آيا چيزي به نام ويتامين U وجود دارد؟

 

ويتامين U يك نام غلط براي اسيد متانوئيك مي باشد كه در كلم و سبزيجات سبز يافت مي شود. بعضي معتقدند كه خطر ابتلا به زخم معده را كاهش مي دهد اما اين هنوز به اثبات نرسيده است.

 

ويتامين F چيست؟

 

ويتامين F اصطلاح غلطي است كه گاها براي اسيد لينولئيك استفاده مي شود. اين اسيد از اسيد هاي چرب ضروري است كه در روغن آفتابگردان يافت مي شود ولي ويتامين محسوب نمي شود.

 

آيا ويتامين B15 يك ويتامين واقعي است؟

 

اسيد پانگاميك (پانگامات) به غلط ويتامين B15 ناميده شده است. اسيد پانگاميك در كانادا به عنوان يك ماده مغذي و يا ويتامين براي انسان شناخته نشده است. ولي ادعا هست كه در مواردي مانند بيماري هاي قلبي ، كهولت و سرطان مفيد واقع مي شود.

 

تحقيقات بيشتر به زماني كه ماهيت اصلي اين ماده مشخص تر شود موكول مي گردد.

 

آيا B17 يك ويتامين است؟

 

ويتامين B17 نامي است كه به اشتباه به لاتريل (ماده اي مشتق از هسته زردآلو) داده شده است. اين ماده بحث انگيز در درمان سرطان مورد استفاده دارد. اين ماده در بدن مي تواند به سيانور تجزيه شود كه يك سم قوي است و از ويژگي هاي آن ، توانايي نابود كردن سلول هاي سرطاني بدون آسيب رساني به سلول هاي سالم است

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Scroll to top